FN-organ blander sig i kommunal konflikt om byggeri ved Vadehavet

Vi er rigtig glade. Det bekræfter os i, at vi ikke er fuldstændig hysteriske eller irrationelle i vores bekymring for Vadehavet.
Sofie Valbjørn (ALT)
Borgmester, Fanø
Konflikten mellem Fanø og Esbjerg om havnebyggeri ved Vadehavet får nu international opmærksomhed.
Unescos Verdensarvscenter, der hører under FN, har sendt et brev til de danske myndigheder for at få mere klarhed over planerne om en udvidelse af Esbjerg Havn i området.
”Jeg ville være taknemmelig, hvis jeres myndigheder kunne give Verdensarvscentret yderligere klarhed over de tilvejebragte oplysninger, såsom et kort over den planlagte konstruktion samt den virkning, som byggeriet kan have på Vadehavets Outstanding Universal Value (kriterier til vurdering af verdensarv, red.),” skriver Mechtild Rössler, der er direktør for Unescos Verdensarvscenter.
- Vraget klimaprofil vil gøre op med Venstres image: "Vi er ikke et landbrugsparti"
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Moderaterne svarer igen: Vi vil ikke lade landbruget skrive drejebogen for grisene
- Livet på landet er den nye slagmark
- Vagthund kritiserer statslig superfond: Gør ikke nok for at fremme dansk erhvervsliv og grøn omstilling














