Om
Mads Albertsen
Thomas Gammeltoft-Hansen
Mads Albertsen
Thomas Gammeltoft-HansenHer er vinderne af årets EliteForsk-priser

26. februar 2024 kl. 10.36
Hvad foregår der inde i en stjerne, når den dør og bliver til en supernova? Hvordan interagerer mikroorganismer med hinanden? Og kan man kortlægge alle bakterier i Danmark?
Det er et udklip af de spørgsmål, som optager fem prisvindende forskere i dagligdagen.
De fem forskere kåres til vindere af EliteForsk 2024 på baggrund af deres flere års undren, som har ført til resultater, der bidrager med bemærkelsesværdig ny viden til samfundet.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Miljø kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Miljø
Indsigt
Sascha Faxe spørger Torsten Schack PedersenHvor er havmiljøberedskabets materiel geografisk placeret?
Carl Valentin spørger Magnus HeunickeEr det rimeligt, at borgerne på Amager og Christianshavn oplever lugtgener?
Udvalget spørger Jacob JensenSkal forureneren betaler-princippet også gælde for landbrug?
- B 40 Krav til kommunerne om at udarbejde retningslinjer for energianlæg på land (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)2. behandling
- L 123 Lov om gasforsyning (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- L 122 Lov om fremme af vedvarende energi med videre (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- Grønnegård: Er tiden inde til at bryde landbrugets forbløffende magtposition?
- Kæmpe flertal vil beskytte EU’s svineproducenter mod politikerne: ”Husdyravl er ikke et problem”
- Millionbevilling fra Novo-fond samler støv i Ministeriet for Grøn Trepart. Aktør kalder det ”dybt problematisk”
- Projektchef og lektor: Vi skal løsrive os fra fortidens logikker for at skabe bæredygtige landskaber
- Ny region risikerer million-besparelse på beskyttelse af drikkevandet: ”Det er beskæmmende”














