Jægere skamskyder færre dyr
25. maj 2005 kl. 16.26, opdateret 1. januar 1900 kl. 00.00
Nye undersøgelser fra Danmarks Miljøundersøgelser viser, at jægere skamskyder færre dyr end tidligere.
I starten af 2005 havde 10 pct. af de danske ræve hagl i kroppen mod 25 pct. i 1999. Antallet af kortnæbbede gæs er nu stabilt og ligger på et niveau der er væsentligt lavere end i starten af 1990'erne.
Fra 1990 og frem til 1996 lavede DMU undersøgelser som viste, at jægere anskød lige så mange kortnæbbede gæs, som de nedlagde. Det fik Miljøministeriet og Vildtforvaltningsrådet til at lave en handlingsplan til forebyggelse af anskydning af vildt.
Siden handlingsplanen trådte i kraft har både Skov- og Naturstyrelsen og Danmarks Jægerforbund gennemført en række målrettede kampagner for at gøre jægerne opmærksomme på problemet med anskydninger.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Miljø kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Miljø
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Moderaterne svarer igen: Vi vil ikke lade landbruget skrive drejebogen for grisene
- Prodekan og direktør: Myndighedsrådgivningen er voldsomt presset. Det går ikke at skære mere
- Vagthund kritiserer statslig superfond: Gør ikke nok for at fremme dansk erhvervsliv og grøn omstilling
- Kommunalteknisk Chefforening: Der er behov for en national biodiversitetsordning
















