”Jeg vil række bredt ud til alle, der vil være med til at kæmpe for naturen”

6. februar 2018 kl. 04.00
DN er ikke en partipolitisk organisation. Så hvis jeg bliver valgt, er jeg ikke partipolitiker længere.
Maria Reumert Gjerding (EL)
Miljøordfører
Det var noget af en nyhed på miljø- og naturområdet, som blev breaket mandag formiddag.
Enhedslistens ordfører for alt det grønne, Maria Reumert Gjerding, stiller op som ny præsident i Danmarks Naturfredningsforening. Og tilmed med opbakning fra den siddende præsident.
”I mine øjne er natursagen, biodiversitetssagen og klimasagen de vigtigste områder i den tid, vi lever i. Og alle, der har fulgt mig, ved, at jeg hele mit liv har været drevet af den grønne dagsorden,” siger Maria Reumert Gjerding til Altinget og fortsætter:
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Miljø kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Miljø
Indsigt
Mogens Nørgaard Mogensen60 årI dag
Fhv. adm. direktør og Senior Partner, PwC
Mads Tang Dalsgaard60 årI dag
Nordeuropæisk chef, Aspen Pharma, fhv. landedirektør, Amgen
Helge Danneskiold-Samsøe45 årI dag
Formand, Danske Vandløb, ejer, Øllingsøe Gods, formand, Ryde Å Lav, bestyrelsesmedlem, Landøkonomisk Selskab
Sascha Faxe spørger Torsten Schack PedersenHvor er havmiljøberedskabets materiel geografisk placeret?
Carl Valentin spørger Magnus HeunickeEr det rimeligt, at borgerne på Amager og Christianshavn oplever lugtgener?
Udvalget spørger Jacob JensenSkal forureneren betaler-princippet også gælde for landbrug?
- B 40 Krav til kommunerne om at udarbejde retningslinjer for energianlæg på land (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)2. behandling
- L 123 Lov om gasforsyning (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- L 122 Lov om fremme af vedvarende energi med videre (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- KL ser mørke skyer over treparten: "Jeg er oprigtigt talt bekymret"
- Nøgleområder i central grøn aftale melder om problemer: Tidsplanen er urealistisk
- Grønne aktører: Der kan ikke længere være tvivl om, at Tange Sø skal droppes, og Gudenåen slippes fri
- EU-Kommissionen vil tæmme galoperende gødningspriser, inden krisen rammer vores middagsborde
- Hofor og DI: Vandforsyningen er presset. Vi har brug for et sprøjteforbud og nye mål for skovplantning













