Bliv abonnent
Annonce
Om  
Jesper Frost Rasmussen

Jesper Frost Rasmussen genvalgt som formand for Dansk Fjernvarme

22. april 2021 kl. 14.59

Ved generalforsamlingen i Dansk Fjernvarme torsdag den 22. april pegede bestyrelsen på Jesper Frost Rasmussen til posten som formand for Dansk Fjernvarme. Dermed går formanden ind i sin fjerde periode på formandsposten.

Det skriver Dansk Fjernvarme i en pressemeddelelse.

Jesper Frost Rasmussen er valgt til bestyrelsen for Dansk Fjernvarme via sin bestyrelsespost i DIN Forsyning. Jesper Frost Rasmussen er desuden borgmester i Esbjerg for Venstre.

Ifølge den genvalgt formand står fjernvarmen godt i konkurrence med andre energiformer.

”Vi leverer mere og mere grøn varme og komfort gennem rør gemt, langt nede under jorden, produceret på anlæg langt væk fra danskerne. Vi leverer altid. Og vi leverer altid til tiden, uden bøvl, og så er det endda billigt, lyder det fra formanden, der samtidig hæfter sig ved, at vores succes samtidig er en mulig trussel for udbygningen med fjernvarme”, siger Jesper Frost Rasmussen i pressemeddelelsen.

Samtidig giver den grønne omstilling mulighed for yderligere vækst ifølge formanden.

”Der er fortsat en intensiv kamp om de cirka 500.000 boligejere, der over de kommende 10 år skal have udfaset deres fossile opvarmning”.

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026