Bliv abonnent
Annonce

Kjer ønsker ændringer af vandløbsloven

Foto: colourbox
20. oktober 2015 kl. 04.00

Hvis man understreger, at vandløb først og fremmest tjener afvandingsformål, så er det virkelig en nedgradering af vandløb fra at være fin natur til at være rørsystemer.

Christian Poll (ALT)
Miljøordfører

Miljøminister Eva Kjer Hansen (V) ønsker at ændre vandløbsloven.

Det skriver hun i et svar til Altinget. Men hvordan og hvornår det præcist skal føres ud i livet, står hen i det uvisse:

“Det er min holdning, at der skal ske noget på vandløbsområdet. Men det er et stort arbejde at lave vandløbsloven om, og jeg har sat mit system i gang med at gennemgå dels den eksisterende lov og dels indholdet i beslutningsforslaget fra sidste samling, så jeg er i fuld gang,” skriver Eva Kjer Hansen.

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026