Klart forbedrede meningsmålinger
Man kan stole på meningsmålinger. De bliver tilsyneladende af bedre og bedre kvalitet, vurderer valgforsker, professor Søren Risbjerg Thomsen, der dagen derpå har vurderet målinger, exit polls og tv-stationernes prognoser på valgaftenen.Det er stadig helt klart et tabu at fortælle, at man stemmer på Dansk Folkeparti.
Søren Risbjerg Thomsen
Professor, Altinget.dks valgekspert
"Først og fremmest viser minb analyse, at meningsmålingerne er blevet bedre end ved sidste valg. Institutterne er blevet dygtigere. Desuden gennemførte de målinger helt frem til valgdagen. I 2001 havde næsten alle institutter en fejl over tre procent, i år ligger de under," siger Søren Risbjerg Thomsen til Altinget.dk.
"Det er Dansk Folkeparti, der har været problemet for alle institutter. Deres endelige resultat blev undervurderet igen i år. Det er stadig helt klart et tabu at fortælle, at man stemmer på Dansk Folkeparti. Desuden er det nok sværere at få folk, der stemmer DF, til at medvirke i en meningsmåling. Sådan noget bryder protestvælgere sig måske ikke om," siger Søren Risbjerg Thomsen.
Flotte exit polls
Endnu mens valgstederne var åbne, offentliggjorde de to store tv-stationer TV 2 og DR de såkaldte exit polls - målinger af hvordan et udsnit af vælgerne rent faktisk havde stemt.
Indsigt
Mogens Nørgaard Mogensen60 årI dag
Fhv. adm. direktør og Senior Partner, PwC
Mads Tang Dalsgaard60 årI dag
Nordeuropæisk chef, Aspen Pharma, fhv. landedirektør, Amgen
Helge Danneskiold-Samsøe45 årI dag
Formand, Danske Vandløb, ejer, Øllingsøe Gods, formand, Ryde Å Lav, bestyrelsesmedlem, Landøkonomisk Selskab
Sascha Faxe spørger Torsten Schack PedersenHvor er havmiljøberedskabets materiel geografisk placeret?
Carl Valentin spørger Magnus HeunickeEr det rimeligt, at borgerne på Amager og Christianshavn oplever lugtgener?
Udvalget spørger Jacob JensenSkal forureneren betaler-princippet også gælde for landbrug?
- B 40 Krav til kommunerne om at udarbejde retningslinjer for energianlæg på land (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)2. behandling
- L 123 Lov om gasforsyning (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- L 122 Lov om fremme af vedvarende energi med videre (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- KL ser mørke skyer over treparten: "Jeg er oprigtigt talt bekymret"
- Nøgleområder i central grøn aftale melder om problemer: Tidsplanen er urealistisk
- Grønne aktører: Der kan ikke længere være tvivl om, at Tange Sø skal droppes, og Gudenåen slippes fri
- EU-Kommissionen vil tæmme galoperende gødningspriser, inden krisen rammer vores middagsborde
- Hofor og DI: Vandforsyningen er presset. Vi har brug for et sprøjteforbud og nye mål for skovplantning













