Landbrugsskatter lettet for 1,2 mia. kr.
Det er et erhverv, der har det svært, ligesom f.eks. bankerne har det. Og landbruget sammen med fødevareerhvervene giver derudover 139.000 arbejdspladser i Danmark.
Mads Rørvig (V)
Skatteordfører
Sådan er lettelsen fordelt:
2002: 195 mio. kr./år
2003: 114 mio. kr./år
2004: 228 mio. kr./år
2005: 70 mio. kr./år
2006: 59 mio. kr./år
2011: 500 mio. kr./år
I alt: 1,17 mia. kr./år
Fra 2011 vil dansk landbrug hvert år slippe for at betale næsten 1,2 mia. kr. i jordskatter sammenlignet med situationen i 2002.
Det fremgår af et svar, skatteminister Troels Lund Poulsen har givet Folketingets skatteudvalg.
Fra 2002 til 2010 er jordskatterne således blevet lettet med i alt 666 mio. kr. årligt, og derudover har regeringen og Dansk Folkeparti netop aftalt, at de skal lettes med yderligere en halv milliard fra 2011. Lettelsen bliver dermed i alt 1,17 mia. kr. hvert år fra 2011.
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Moderaterne svarer igen: Vi vil ikke lade landbruget skrive drejebogen for grisene
- Prodekan og direktør: Myndighedsrådgivningen er voldsomt presset. Det går ikke at skære mere
- Vagthund kritiserer statslig superfond: Gør ikke nok for at fremme dansk erhvervsliv og grøn omstilling
- Nye grønne ordførere ser frem mod den nye valgperiode: ”Afgørende handling er indtil videre udeblevet”

















