Landbrugsstyrelsen har ansat tre nye enhedschefer
Frank Kargo er fra 1. februar ny chef for enheden Vand & Natur Tilskud. I sit nye job får han ansvaret for administrationen af de store natur- og miljøprojektstøtteordninger under Landdistriktsprogrammet, som for eksempel Natura 2000, lavbundsprojekter, bilag IV arter og vandløbsrestaurering.
Pernille Hebsgaard Rohdemeier blev 1. februar chef for enheden Kunder & Kommunikation. Her har hun ansvaret for intern og ekstern kommunikation, pressekontakt, serviceudvikling og en række tværgående projekter. Tidligere har Pernille blandt andet været kommunikationschef i Carlsberg Byen, kommunikations- og pressechef i Forsvarskommandoen og pressesekretær i Forsvarsministeriet.
Allan Kjær Andersen er ansat som chef i enheden Systemforvaltning og Leverandørstyring for it. Allan har været i ministeriet siden 2005, hvor han har arbejdet med it og kontrol. Han er tiltrådt stillingen 1. januar.
Indsigt
Sascha Faxe spørger Torsten Schack PedersenHvor er havmiljøberedskabets materiel geografisk placeret?
Carl Valentin spørger Magnus HeunickeEr det rimeligt, at borgerne på Amager og Christianshavn oplever lugtgener?
Udvalget spørger Jacob JensenSkal forureneren betaler-princippet også gælde for landbrug?
- B 40 Krav til kommunerne om at udarbejde retningslinjer for energianlæg på land (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)2. behandling
- L 123 Lov om gasforsyning (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- L 122 Lov om fremme af vedvarende energi med videre (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- KL ser mørke skyer over treparten: "Jeg er oprigtigt talt bekymret"
- Nøgleområder i central grøn aftale melder om problemer: Tidsplanen er urealistisk
- Grønne aktører: Der kan ikke længere være tvivl om, at Tange Sø skal droppes, og Gudenåen slippes fri
- EU-Kommissionen vil tæmme galoperende gødningspriser, inden krisen rammer vores middagsborde
- Hofor og DI: Vandforsyningen er presset. Vi har brug for et sprøjteforbud og nye mål for skovplantning















