
Dette indlæg er alene udtryk for skribentens egen holdning. Alle indlæg hos Altinget skal overholde de presseetiske regler.
I årene efter terrorangrebet 11. september 2001 havde jeg som PET-chef hovedmyndighedsansvaret for kontraterror-indsatsen i Danmark.
Det var Al Qaida, som stod bag terrorhandlingen I New York, der kostede næsten 3.000 mennesker livet. I Europa fulgte Al Qaida-affilierede militante grupperinger op med terrorhandlinger i blandt andet Madrid (2004) og London (2005), hvor der blev dræbt henholdsvis 192 og 52 civile (2.000 og 700 sårede).
I PET lagde vi i vores operative indsats til grund, at det ikke var et spørgsmål "om", men et spørgsmål om "hvornår", vi på tilsvarende vis ville opleve et voldsomt terroranslag i Danmark. Vores altafgørende fokus var, at det ikke måtte ske "på vores vagt".
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Miljø kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Miljø
Indsigt
Sascha Faxe spørger Torsten Schack ElholmHvor er havmiljøberedskabets materiel geografisk placeret?
Carl Valentin spørger Magnus HeunickeEr det rimeligt, at borgerne på Amager og Christianshavn oplever lugtgener?
Udvalget spørger Jacob JensenSkal forureneren betaler-princippet også gælde for landbrug?
- B 40 Krav til kommunerne om at udarbejde retningslinjer for energianlæg på land (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)2. behandling
- L 136 Lov om miljøbeskyttelse med videre (Miljø- og Ligestillingsministeriet)1. behandling
- L 137 Lov om miljøbeskyttelse med videre (Miljø- og Ligestillingsministeriet)1. behandling
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Hård konfrontation på Naturmødet: ”Det her er den største stråmand nogensinde”
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Her er de nye regeringsudvalg



















