Om
Mikkel Navarro Hansen
Peder Gellert Pedersen
Jytte Ravn Jyrkinewsky
Mikkel Navarro Hansen
Peder Gellert Pedersen
Jytte Ravn JyrkinewskyNy maritim klyngeorganisation får direktør og bestyrelse
11. september 2020 kl. 09.50
Den nye martime klyngeorganisation Maritime & Logistics Innovation Denmark (Marlog) har udpeget bestyrelse og ansat en direktør.
Det skriver organisationen i en pressemeddelelse.
Formand for Marlog bliver Peder Gellert Pedersen, der er executive vice president i DFDS. Samtidig er Jytte Ravn Jyrkinewsky, chief engineering officer ved Odense Maritime Technology, valgt som næstformand.
Læs Altinget
Du får politiske nyheder om Miljø fra Danmarks største politiske redaktion - og adgang til den mest levende debat.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Miljø
Indsigt
Sascha Faxe spørger Torsten Schack PedersenHvor er havmiljøberedskabets materiel geografisk placeret?
Carl Valentin spørger Magnus HeunickeEr det rimeligt, at borgerne på Amager og Christianshavn oplever lugtgener?
Udvalget spørger Jacob JensenSkal forureneren betaler-princippet også gælde for landbrug?
- B 40 Krav til kommunerne om at udarbejde retningslinjer for energianlæg på land (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)2. behandling
- L 136 Lov om miljøbeskyttelse med videre (Miljø- og Ligestillingsministeriet)1. behandling
- L 137 Lov om miljøbeskyttelse med videre (Miljø- og Ligestillingsministeriet)1. behandling
















