Ny rapport viser vejen til 30 procent beskyttet natur i Danmark: Så meget skal landbrug og skovbrug reduceres

1. november 2022 kl. 03.00
Rød bloks drøm om et Danmark med 30 procent beskyttet natur er bestemt ikke umulig.
Det viser en spritny rapport, som Aarhus Universitet har udarbejdet på bestilling af Danmarks Naturfredningsforening.
Men det vil kræve væsentlige indskrænkninger af arealet med landbrug og skovbrug herhjemme. Når man målet, vil resultatet dog give stor effekt på biodiversiteten, der er i massiv krise.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Miljø kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Miljø
Indsigt
Lea Stentoft Berling41 årI dag
Direktør, Danske Fodterapeuter, bestyrelsesmedlem, Secretary General, International Federation of Podiatrists
Lisel Vad Olsson45 årI dag
Foredragsholder, blogger, debattør
Claus Jørgensen57 årI dag
Kommunalbestyrelsesmedlem (SF), Lejre Kommune, projektchef, Forbrugerrådet Tænk Kemi, fhv. stedfortrædende folketingsmedlem for Anne Valentina Berthelsen (SF)
Sascha Faxe spørger Torsten Schack PedersenHvor er havmiljøberedskabets materiel geografisk placeret?
Carl Valentin spørger Magnus HeunickeEr det rimeligt, at borgerne på Amager og Christianshavn oplever lugtgener?
Udvalget spørger Jacob JensenSkal forureneren betaler-princippet også gælde for landbrug?
- B 40 Krav til kommunerne om at udarbejde retningslinjer for energianlæg på land (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)2. behandling
- L 136 Lov om miljøbeskyttelse med videre (Miljø- og Ligestillingsministeriet)1. behandling
- L 137 Lov om miljøbeskyttelse med videre (Miljø- og Ligestillingsministeriet)1. behandling
















