Landets førende forskere leverer et opgør med myten om, at der ikke kan være stor natur i Danmark

29. maj 2024 kl. 14.30
En række af landets førende forskere viser i en ny rapport, at politikerne har mange muligheder for at prioritere naturen i fremtiden.
De her områder er ikke forbudt for mennesker.
Carsten Rahbek
Professor i biodiversitet, Københavns Universitet
I rapporten, der har været undervejs i fire år, udpeger eksperterne fra Københavns Universitet intet mindre end 239 steder i Danmark, hvor der kan etableres naturområder på minimum 500 hektar – hvilket svarer til fem kvadratkilometer. 41 af stederne er over de 5.000 hektar, som Biodiversitetsrådet anbefaler.
Ud af de 239 områder vurderer forskerne, at 149 af dem er særligt vigtige at prioritere. Se kort nedenfor.
Læs Altinget
Du får politiske nyheder om Miljø fra Danmarks største politiske redaktion - og adgang til den mest levende debat.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Miljø
Indsigt
Sascha Faxe spørger Torsten Schack PedersenHvor er havmiljøberedskabets materiel geografisk placeret?
Carl Valentin spørger Magnus HeunickeEr det rimeligt, at borgerne på Amager og Christianshavn oplever lugtgener?
Udvalget spørger Jacob JensenSkal forureneren betaler-princippet også gælde for landbrug?
- B 40 Krav til kommunerne om at udarbejde retningslinjer for energianlæg på land (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)2. behandling
- L 136 Lov om miljøbeskyttelse med videre (Miljø- og Ligestillingsministeriet)1. behandling
- L 137 Lov om miljøbeskyttelse med videre (Miljø- og Ligestillingsministeriet)1. behandling

















