
26. maj 2026 kl. 08.37
Rikke Grønning, som er konsulent og partner i Grønning & Kjærgaard samt ejer af Good Food To Go i Klitmøller, har vundet Økoprisen 2026 på Madens Folkemøde.
Det oplyser Økologisk Landsforening, der uddeler prisen, i en pressemeddelelse.
”Økologisk omlægning handler om at lave god mad, der smager godt, bruge flere råvarer i sæson, grøntsager, bælgfrugter, korn og kerner samt minimere madspild – kort og godt, sund fornuft,” siger Rikke Grønning.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Miljø kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Miljø
Indsigt
Sascha Faxe spørger Torsten Schack PedersenHvor er havmiljøberedskabets materiel geografisk placeret?
Carl Valentin spørger Magnus HeunickeEr det rimeligt, at borgerne på Amager og Christianshavn oplever lugtgener?
Udvalget spørger Jacob JensenSkal forureneren betaler-princippet også gælde for landbrug?
- B 40 Krav til kommunerne om at udarbejde retningslinjer for energianlæg på land (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)2. behandling
- L 136 Lov om miljøbeskyttelse med videre (Miljø- og Ligestillingsministeriet)1. behandling
- L 137 Lov om miljøbeskyttelse med videre (Miljø- og Ligestillingsministeriet)1. behandling
- Nøgleområder i central grøn aftale melder om problemer: Tidsplanen er urealistisk
- EU-Kommissionen vil tæmme galoperende gødningspriser, inden krisen rammer vores middagsborde
- Jens Kampmann i Ministertid: Ministre skal ikke blande sig i enkeltsager
- Her holder politikerne tale grundlovsdag 2026
- Hofor og DI: Vandforsyningen er presset. Vi har brug for et sprøjteforbud og nye mål for skovplantning


















