Nye dokumenter bekræfter kundeforhold mellem Forsvaret og omstridt tech-gigant

Der er eller har været et kundeforhold mellem Forsvaret og den amerikanske softwarevirksomhed Palantir indenfor de sidste seks år.
Det kan Altinget dokumentere efter at have søgt aktindsigt i fakturaer fra Palantir til Forsvarsministeriets Regnskabsstyrelse for perioden 2020-2026. Det har hidtil været udokumenteret, om Forsvaret er eller har været kunde hos virksomheden, selvom der er blevet luftet spekulationer i offentligheden.
"Fakturaerne vidner om, at der er et kundeforhold," siger Jeppe Teglskov Jacobsen, strategisk rådgiver og informationschef hos Nationalt Forsvarsteknologisk Center.
{{toplink}}
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Miljø kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Miljø
Læs også
Indsigt
Sascha Faxe spørger Torsten Schack PedersenHvor er havmiljøberedskabets materiel geografisk placeret?
Carl Valentin spørger Magnus HeunickeEr det rimeligt, at borgerne på Amager og Christianshavn oplever lugtgener?
Udvalget spørger Jacob JensenSkal forureneren betaler-princippet også gælde for landbrug?
- B 40 Krav til kommunerne om at udarbejde retningslinjer for energianlæg på land (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)2. behandling
- L 136 Lov om miljøbeskyttelse med videre (Miljø- og Ligestillingsministeriet)1. behandling
- L 137 Lov om miljøbeskyttelse med videre (Miljø- og Ligestillingsministeriet)1. behandling
- Nøgleområder i central grøn aftale melder om problemer: Tidsplanen er urealistisk
- KL ser mørke skyer over treparten: "Jeg er oprigtigt talt bekymret"
- EU-Kommissionen vil tæmme galoperende gødningspriser, inden krisen rammer vores middagsborde
- Jens Kampmann i Ministertid: Ministre skal ikke blande sig i enkeltsager
- Hofor og DI: Vandforsyningen er presset. Vi har brug for et sprøjteforbud og nye mål for skovplantning
















