Poul Nissen
Flemming BesenbacherPassionerede professorer får forskningspris
Carlsbergfondets forskningspriser 2018 går til professor i finansiel økonometri Tim Bollerslev fra Department of Economics på Duke University og professor i strukturel biologi Poul Nissen fra Institut for Molekylærbiologi og Genetik på Aarhus Universitet.
Forskerne modtager prisen for deres banebryde arbejde og forskningsresultater i verdensklasse.
"Helt i Carlsbergfondets ånd besidder de således den særligt brændende og passionerede semper ardens-tilgang til det at bedrive videnskab, som vi sætter højt,” siger fondets formand Flemming Besenbacher.
Forskningsprisen er på 750.000 kroner til forskningsaktiviteter og 250.000 kroner i personlig hædersgave.
Priserne blev overrakt af H.K.H. Kronprinsessen, uddannelses- og forskningsminister Tommy Ahlers (V) og Carlsbergfondets bestyrelsesformand Flemming Besenbacher 2. september.
Indsigt
Sascha Faxe spørger Torsten Schack PedersenHvor er havmiljøberedskabets materiel geografisk placeret?
Carl Valentin spørger Magnus HeunickeEr det rimeligt, at borgerne på Amager og Christianshavn oplever lugtgener?
Udvalget spørger Jacob JensenSkal forureneren betaler-princippet også gælde for landbrug?
- B 40 Krav til kommunerne om at udarbejde retningslinjer for energianlæg på land (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)2. behandling
- L 123 Lov om gasforsyning (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- L 122 Lov om fremme af vedvarende energi med videre (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- KL ser mørke skyer over treparten: "Jeg er oprigtigt talt bekymret"
- Grønne aktører: Der kan ikke længere være tvivl om, at Tange Sø skal droppes, og Gudenåen slippes fri
- EU-Kommissionen vil tæmme galoperende gødningspriser, inden krisen rammer vores middagsborde
- Hofor og DI: Vandforsyningen er presset. Vi har brug for et sprøjteforbud og nye mål for skovplantning
- Historisk trepartsaftale er i store problemer: Tidsplan er urealistisk, usikkerhed får lodsejere til at tøve
















