Privilegium at møde medlemmerne
Mette Dyrskjøt
Interinstitutionel koordinator i EU-Kommissionens Generaldirektorat for Konkurrence
Mikael Børsting
Grundlægger og partner, Ulveman & Børsting
"Jeg synes, at det har været et godt forløb. Især mine og Franks møder har været rigtig gode. Det er en fantastisk oplevelse at få lov til at møde partiet på den måde - vi har trukket i tusindvis af folk ind til møder, hvor der skulle bæres stole ind. Det har været et privilegium," siger hun til Altinget, da vi møder hende få dage før afgørelsen.
Ordentlig kampagne Helle Thorning-Schmidt mener, at både hendes egen og Frank Jensens kampagne har været ordentlig. Og frem for alt, så har kampagnerne handlet om politik, understreger hun. Derudover har hun også kun ros til overs til mediernes håndtering af formandsvalget.
"Som politiker har det været dejligt at have kanaladgang, det har været dejligt at få lov til at diskutere politik."
Indsigt
Sascha Faxe spørger Torsten Schack PedersenHvor er havmiljøberedskabets materiel geografisk placeret?
Carl Valentin spørger Magnus HeunickeEr det rimeligt, at borgerne på Amager og Christianshavn oplever lugtgener?
Udvalget spørger Jacob JensenSkal forureneren betaler-princippet også gælde for landbrug?
- B 40 Krav til kommunerne om at udarbejde retningslinjer for energianlæg på land (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)2. behandling
- L 123 Lov om gasforsyning (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- L 122 Lov om fremme af vedvarende energi med videre (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- Nu styrer Troels Lund forhandlingerne: Det vil partierne på de centrale grønne områder
- Hvis den nye regering vil redde havet, kan den begynde med dette vigtige forbud
- KL ser mørke skyer over treparten: ”Jeg er oprigtigt talt bekymret”
- Lange regeringsforhandlinger skaber uro i landbruget om nye kvælstofregler: "Vi famler i blinde"
- Grønne aktører: Der kan ikke længere være tvivl om, at Tange Sø skal droppes, og Gudenåen slippes fri















