Status: Sådan er det gået med nationalparkerne

Foto: naturoglandbrug.dk
Min intention med nationalparkerne har ikke kun været bedre natur, men lige så meget at helt almindelige danskere kommer mere ud og bruger naturen. Det skal ikke kun være for de få udvalgte, der er specielt interesseret i naturen.
Henrik Høegh (V)
Miljøordfører
Lørdag kan miljøministeren og H.K.H Kronprinsen indvie Danmarks fjerde nationalpark, Skjoldungernes Land. I Nordsjælland har en række borgmestre præsenteret et forslag til landets femte, som politikerne på Christiansborg tygger på i disse måneder.
Falder forslaget om Kongernes Nordsjælland på plads, har Danmark fået de fem nationalparker, som et bredt flertal i Folketinget - alle partier undtagen Enhedslisten - har besluttet.
Men hvordan er det egentlig gået med de nationalparker, som stammer helt tilbage fra Wilhjelm-udvalgets anbefalinger fra 2001?
- Vraget klimaprofil vil gøre op med Venstres image: "Vi er ikke et landbrugsparti"
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Moderaterne svarer igen: Vi vil ikke lade landbruget skrive drejebogen for grisene
- Livet på landet er den nye slagmark
- Vagthund kritiserer statslig superfond: Gør ikke nok for at fremme dansk erhvervsliv og grøn omstilling















