
Foto: Phillip Parker/AP/Ritzau Scanpix
Tidligere Venstre-minister Esben Lunde Larsen har fået nyt job som senior landbrugsspecialist hos Verdensbanken.
Det skriver han i et opslag på Linkedin.
"Jeg er ydmyg og taknemmelig for muligheden for at være en del af denne fantastiske organisation og bidrage til at skabe en mere bæredygtig fødevarefremtid," skriver han.
Esben Lunde Larsen var uddannelses- og forskningsminister fra 2015 til 2016 og miljø- og fødevareminister fra 2016 til 2018.
Derefter flyttede han til Washington og startede som fellow i den grønne tænketank World Ressources Institute, hvor han senere blev direktør for tro og bæredygtighed. I 2022 forlod han tænketanken for at studere i Israel.
Nu skal han arbejde for Verdensbanken, hvis hovedkvarter ligger i Washington D.C.
"Verdensbanken yder et utroligt arbejde rundt om i verden og bidrager til bæredygtig udvikling med al dens ekspertise og meget dygtige medarbejdere," skriver Esben Lunde Larsen.
Han var medlem af Folketinget fra 2011 til 2018, hvor han blandt andet var medlem af Europaudvalget, Miljøudvalget, Uddannelses- og Forskningsudvalget og Udvalget for Fødevarer, Landbrug og Fiskeri.
Esben Lunde Larsen har desuden været medlem af byrådet i Ringkøbing-Skjern Kommune og har en kandidatgrad teologi fra Københavns Universitet og en erhvervs-ph.d.
Indsigt
Sascha Faxe spørger Torsten Schack PedersenHvor er havmiljøberedskabets materiel geografisk placeret?
Carl Valentin spørger Magnus HeunickeEr det rimeligt, at borgerne på Amager og Christianshavn oplever lugtgener?
Udvalget spørger Jacob JensenSkal forureneren betaler-princippet også gælde for landbrug?
- B 40 Krav til kommunerne om at udarbejde retningslinjer for energianlæg på land (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)2. behandling
- L 123 Lov om gasforsyning (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- L 122 Lov om fremme af vedvarende energi med videre (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- Under svinevalget gik Alternativet tilbage. Nu ønsker Rosenkilde sig et "tydeligere, modigere og mere insisterende" parti
- Nu styrer Troels Lund forhandlingerne: Det vil partierne på de centrale grønne områder
- Lange regeringsforhandlinger skaber uro i landbruget om nye kvælstofregler: "Vi famler i blinde"
- Hvis den nye regering vil redde havet, kan den begynde med at forbyde bundtrawl i beskyttede havområder


















