V: NOx-afgift rammer udkantsdanmark hårdt

Jeg synes, at man skal passe på med at undervurdere, hvor farlige NOx-udledningerne er for vores sundhed. Jeg tror, der er mange med astma og andre luftvejssygdomme, der har en meget stor forståelse for, at regeringen lægger stor vægt på en renere luft.
Thor Möger Pedersen
Skatteminister (SF)
Det er virksomheder, som ligger i yderområderne, der bliver ramt hårdest af regeringens NOx-afgift, og regeringen har ikke noget reelt alternativ til dem, der ender med en fyreseddel.
Sådan lyder kritikken fra Venstre oven på onsdagens samråd om regeringens varslede NOx-afgift.
"NOx-afgifterne kommer til at ramme landdistriktsområderne hårdt, og vi mangler stadig at få at vide, hvad regeringen vil tilbyde de mennesker i stedet. Det fik vi ikke svar på i dag," siger Venstres skatteordfører, Torsten Schack Pedersen, der havde kaldt skatteminister Thor Möger Pedersen (SF) og landdistriktsminister Carsten Hansen (S) i samråd.
Indsigt
Sascha Faxe spørger Torsten Schack PedersenHvor er havmiljøberedskabets materiel geografisk placeret?
Carl Valentin spørger Magnus HeunickeEr det rimeligt, at borgerne på Amager og Christianshavn oplever lugtgener?
Udvalget spørger Jacob JensenSkal forureneren betaler-princippet også gælde for landbrug?
- B 40 Krav til kommunerne om at udarbejde retningslinjer for energianlæg på land (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)2. behandling
- L 123 Lov om gasforsyning (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- L 122 Lov om fremme af vedvarende energi med videre (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- Nøgleområder i central grøn aftale melder om problemer: Tidsplanen er urealistisk
- KL ser mørke skyer over treparten: "Jeg er oprigtigt talt bekymret"
- Grønne aktører: Der kan ikke længere være tvivl om, at Tange Sø skal droppes, og Gudenåen slippes fri
- EU-Kommissionen vil tæmme galoperende gødningspriser, inden krisen rammer vores middagsborde
- Hofor og DI: Vandforsyningen er presset. Vi har brug for et sprøjteforbud og nye mål for skovplantning
















