Bliv abonnent
Annonce

V og LA: Rød blok fører skræmmekampagne mod drikkevandet

Danskerne kan trygt drikke vand fra hanerne, mener Liberal Alliance og Venstre. 
Danskerne kan trygt drikke vand fra hanerne, mener Liberal Alliance og Venstre. Foto: Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix
18. september 2018 kl. 05.00

Vores uafhængige miljø- og sundhedsmyndigheder siger gang på gang, at man ikke er i nærheden af at have sundhedsskadeligt drikkevand i Danmark. 

Erling Bonnesen, miljø- og landbrugsordfører, Venstre

Partierne i rød blok har gang i en regulær skræmmekampagne mod drikkevandet og vildleder borgerne til at tro, at det er farligt at drikke vand fra hanen.

Det er beskeden fra Liberal Alliance og Venstre, der oven på nye fund af pesticider i drikkevandet har fået nok af udmeldingerne fra venstrefløjen.

”Rød blok kører en kampagne, hvor man via frygt forsøger at skræmme folk til at tro, at vores drikkevand er sundhedsskadeligt. Det er det ikke,” siger Carsten Bach, miljøordfører i Liberal Alliance.

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026