Administrerende direktør Pål Thore Krosby forlod Aller for få dage siden, og nu stopper endnu en direktør, skriver MediaWatch. Jesper Ulsø har netop annonceret, at han stopper. Han har været direktør i Aller Media med ansvar for strategi og kommercielle områder som annoncesalg og content marketing-selskaberne DG Media, Datagraf og Aller Client Publishing.
"Baggrunden for Jesper Ulsøs afgang er, at han ikke kan se sig som en del af Aller i fremtiden, hvor blandt andet Aller Leisure lægges ud i et særskilt selskab i Aller Holding. Dermed er det et andet ansvarsområde og andre opgaver, Jesper ville få, og det kan han ikke se sig selv som en del af," siger Aller Medias nye administrerende direktør, Lars Sander Matjeka, til MediaWatch.
Jesper Ulsø har været i Aller Media i knap 10 år, hvor han særligt har spillet en rolle i Aller Medias indtræden på rejsemarkedet. Han var gerne forsat, men han kunne ikke se sig i den rolle, han var blevet tilbudt af Aller Media, fortæller Jesper Ulsø til MediaWatch.
Omtalte personer
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Her holder politikerne og fagbosserne taler 1. maj
- Vagthund kritiserer statslig superfond: Gør ikke nok for at fremme dansk erhvervsliv og grøn omstilling
- SF i EU: CO2-kvoter sikrer, at forureneren betaler
- Nye tiltag skal gøre de københavnske busser hurtigere. Men det kan gøre hverdagen sværere for bilisterne, advarer forsker




















