Investering i trafiksikkerhed betaler sig
Alt lige fra trafikinteresserede kommunale embedsmænd til Rådet for Større Færdselssikkerhed var samlet på færdselssikkerhedsdagen d. 3. februar på Hotel Scandic i Aalborg. Her blev der sat fokus på, at kommunerne, udover at nedbringe antallet af dræbte i trafikken, kan spare penge på at investere i trafiksikkerhed.
"Det er ikke kun menneskeliv og ødelagte familier, der spares ved at reducere antallet af dræbte i trafikken. Også kommunerne har en hel del at spare", fortalte Vagn Bech, der er afdelingsleder i Vejcenter Nordjylland.
Vagn Bech henviser her til, at den årlige kommunale udgift til trafikulykker i Nordjylland er på 180 mio. kr. Hvis antallet af trafikdræbte i Nordjylland når ned på 27 i 2012, vil kommunerne årligt kunne spare ca. 70 mio. kr. på behandling af trafikofre og efterfølgende sociale ydelser. For en kommune på knap 40.000 indbyggere svarer det til en årlig besparelse på 5 mio. kr.
Indsigt
Kenneth Fredslund Petersen spørger Thomas DanielsenBør Storebæltsbroen være gratis?
Udvalget spørger Thomas DanielsenHar DSB orienteret om udfordringer forbundet med indsættelsen af de nye Talgo togstammer?Besvaret
Nick Zimmermann spørger Thomas DanielsenSkal DSB pålægges en strammere styring af kørselsordninger?














