
Mogens Hagelskær er blevet ansat som vicedirektør i Energistyrelsen, hvor han får ansvaret for energiøerne.
Folketinget besluttede i juni 2020, at der skulle etableres to energiøer i de danske farvande. Energiøerne skal stå for produktion af energi fra havvind og skal sikre en grøn forsyning af energi til både danske og udenlandske elnet.
”Jeg er både stolt og ydmyg over muligheden for at træde ind i Energistyrelsens direktion med ansvar for energiøerne. Anlægsarbejdet er ikke blot historisk stort, det er samtidig et enestående pionerprojekt, der vil tiltrække global interesse, og frem for alt vil det udgøre en hovedhjørnesten i Danmarks fremtidige energiforsyning og grønne omstilling," fortæller Mogens Hagelskær.
Hagelskær kommer fra en stilling som administrerende direktør for Odense Letbane.
Energistyrelsens direktør, Kristoffer Böttzauw, ser frem til at byde Mogens velkommen.
"Vi får en vicedirektør med en unik erfaring med opstart og etablering af store anlægsprojekter," fortæller Böttzauw.
Hagelskær starter i Energistyrelsen 1. januar 2022.
Omtalte personer
Indsigt
Kenneth Fredslund Petersen spørger Thomas DanielsenBør Storebæltsbroen være gratis?
Udvalget spørger Thomas DanielsenHar DSB orienteret om udfordringer forbundet med indsættelsen af de nye Talgo togstammer?Besvaret
Nick Zimmermann spørger Thomas DanielsenSkal DSB pålægges en strammere styring af kørselsordninger?
- DF lokker med billig benzin for at få støtte til borgerforslag. Ekspert kalder det ”mild form for bestikkelse”
- Ny temadebat: Er Danmarks transportinfrastruktur klar til krise?
- Jens Kampmann i Ministertid: Ministre skal ikke blande sig i enkeltsager
- Dansk Luftfart og Metal Luftfart: Alle er klar til grønt flybrændstof. Undtagen politikerne

















