Direktør i AutoBranchen fratræder med øjeblikkelig virkning
Jens Brendstrup, direktør for AutoBranchen Danmark, fratræder dags dato sin stilling, efter bestyrelsen har valgt at opsige samarbejdet. Det oplyser AutoBranchen på deres hjemmeside.
"AutoBranchen Danmark skal have en ny direktør med en mere synlig profil, der kan træde længere frem på scenen og sætte tydelig retning for organisationens fremtidige arbejde," begrunder bestyrelsesformand Hans-Jørgen Jørgensen på vegne af bestyrelsen.
Jens Brendstrup har stået i spidsen for Dansk Automobilforhandler Forening siden 2010. Han var manden bag fusionen af DAF og Foreningen af Auto- og Industrilakerere, som i 2014 blev til AutoBranchen Danmark.
Brancheorganisationen repræsenterer bilforhandlere, værksteder og autolakererier og har 1.400 medlemmer på landsplan.
AutoBranchen er endnu ikke klar med en ny direktør, hvorfor ledelsen indtil videre vil blive varetaget af Mads Engberg.
Artiklen var skrevet af
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Her holder politikerne og fagbosserne taler 1. maj
- Vagthund kritiserer statslig superfond: Gør ikke nok for at fremme dansk erhvervsliv og grøn omstilling
- SF i EU: CO2-kvoter sikrer, at forureneren betaler
- Nye tiltag skal gøre de københavnske busser hurtigere. Men det kan gøre hverdagen sværere for bilisterne, advarer forsker


















