Bliv abonnent
Annonce
Om  
Lars Vinge Frederiksen

Hedorfs Fond får ny formand

14. marts 2017 kl. 15.16

Hedorfs Fond har fået ny formand i form af Lars Frederiksen, som er tidligere koncernchef i Chr. Hansen, skriver Danske Fonde. Lars Frederiksen afløser Ole Wiberg, der har haft formandsposten de sidste 23 år. 

Fondens formål er gennem legater til udlandsophold at støtte erhvervsrettede uddannelser med særlig fokus på handel og transport

“Jeg vil gerne takke Ole for hans fremsynede ledelse af fonden og for, at han også fortsat vil stå til rådighed for fondens bestyrelse,” siger Lars Frederiksen i en pressemeddelelse.

Lars Frederiksen sidder i dag i en række bestyrelser som Matas, Falck, Rockwool og Widex, ligesom han er formand i Komiteen for God Selskabsledelse.

 

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026