Første trafiksikkerhedsbyer er udpeget
Gladsaxe og Herning Kommune er blevet udpeget som årets trafiksikkerhedsbyer med den nye trafikaftale, som alle Folketingets partier med undtagelse af Enhedslisten vedtog i går torsdag.Ambitionen er at skabe en "Gladsaxe-model", hvor kernen er de fysiske trafikforbedrende tiltag, men hvor blandt andet bruger- og ekspertpaneler også skal være med til at sikre den bedste effekt af det samlede trafiksikkerhedsarbejde.
Karin Søjberg Holst (S)
Borgmester, Gladsaxe Kommune
I alt 21 byer havde søgt om midler fra puljen, men valget faldt altså enstemmigt på Gladsaxe og Herning. Som begrundelse skriver forligskredsen i trafikaftalen:
"Projekterne vil bidrage til at løse trafiksikkerhedsmæssige problemer i byerne. Projekterne er innovative og indeholder konkrete idéer til en samlet trafiksikkerhedsplan, og der er tænkt over mulighederne for vidensdeling med andre kommuner."
Det er første gang partierne udpeger årets trafiksikkerhedsbyer, og med titlen følger ti millioner kroner til begge byer. Formålet er at intensivere indsatsen for bedre trafiksikkerhed og dermed begrænse antallet af dræbte og tilskadekomne i trafikken.
Indsigt
Kenneth Fredslund Petersen spørger Thomas DanielsenBør Storebæltsbroen være gratis?
Udvalget spørger Thomas DanielsenHar DSB orienteret om udfordringer forbundet med indsættelsen af de nye Talgo togstammer?Besvaret
Nick Zimmermann spørger Thomas DanielsenSkal DSB pålægges en strammere styring af kørselsordninger?














