Aarhus fyrer kritisk konsulent
Den afsatte analytiker, Ole Kirchert Christensen, var oprindeligt blevet hyret af ingeniørvirksomheden Grontmij som en del af det team, som skulle undersøge mulighederne for at flytte Aarhus Lufthavn til en ny placering.
Siden er det kommet frem, at Ole Kirchert Christensen i 2013, i et interview med JP Aarhus, kaldte projektet om en ny lufthavn for et ”dødfødt projekt”, hvilket medførte, at borgmester Jacob Bundsgaard (S) bad Grontmij om at finde en anden analytiker til opgaven.
Jacob Bundsgaard afviser, at han søger en positiv konklusion på analysearbejdet, men at beslutningen blev truffet i objektivitetens tjeneste og efter samråd med dele af det politiske flertal bag analysen.
”Vi har brug for en neutral undersøgelse, så det beslutningsgrundlag, byrådet får, er bedst muligt. Typisk ville man aldrig byde ind på en opgave, når man er kommet med den slags udtalelser. Da plejer de fleste at udvise tilstrækkelig professionalisme til at vide, at man naturligvis ikke kan arbejde på et upartisk og fagligt grundlag efterfølgende, ” siger han, ifølge JP Aarhus.
Indsigt
Ditte Lilholm40 årI dag
Fhv. pressechef, Færdselsstyrelsen
Ole Thybo Thomsen64 årI dag
Professor, University of Bristol, adjung. professor, Institut for Mekanik og Produktion, Aalborg Universitet, fhv. formand, Det Fri Forskningsråd
Peter Bruun Sejersen81 år28. maj
Fhv. bestyrelsesformand, Jernbaneklagenævnet, fhv. dommer, Østre Landsret
Kenneth Fredslund Petersen spørger Thomas DanielsenBør Storebæltsbroen være gratis?
Udvalget spørger Thomas DanielsenHar DSB orienteret om udfordringer forbundet med indsættelsen af de nye Talgo togstammer?Besvaret
Nick Zimmermann spørger Thomas DanielsenSkal DSB pålægges en strammere styring af kørselsordninger?
- DF lokker med billig benzin for at få støtte til borgerforslag. Ekspert kalder det ”mild form for bestikkelse”
- Her holder politikerne tale grundlovsdag 2026
- JP/Politikens Hus indstifter ny demokratipris
- Ny temadebat: Er Danmarks transportinfrastruktur klar til krise?
- Jens Kampmann i Ministertid: Ministre skal ikke blande sig i enkeltsager










