Ældre Sagen advarer mod at forringe flextur-ordning

Flextur er en god ordning, som vi skal bevare for ældre borgere, der har et transportproblem, men vi skal ikke køre raske unge mennesker hjem fra værtshus på kommunens regning
Kim Christiansen (DF)
Transportordfører
En begrænsning af flexture vil svække svage ældres mobilitet og livskvalitet.
Sådan lyder det i et brev, som Ældre Sagens direktør, Bjarne Hastrup, har sendt til folketingets Transport- og Bygningsudvalg. Det sker som indspark til de nuværende forhandlinger om taxilovgivningen, hvor flexturene drøftes.
”Vi finder det bekymrende, hvis en begrænsning i kommunernes muligheder for at tilbyde flextur bliver en del af en revision af taxilovgivningen, da dette yderligere kan forringe svækkede ældre menneskers muligheder for at opretholde mobiliteten i deres daglige liv,” skriver Bjarne Hastrup i brevet.
Indsigt
Kenneth Fredslund Petersen spørger Thomas DanielsenBør Storebæltsbroen være gratis?
Udvalget spørger Thomas DanielsenHar DSB orienteret om udfordringer forbundet med indsættelsen af de nye Talgo togstammer?Besvaret
Nick Zimmermann spørger Thomas DanielsenSkal DSB pålægges en strammere styring af kørselsordninger?














