Corydon vil ikke love motorvej til Holstebro
"Det, der nu skal ske, er, at der bliver udarbejdet en VVM-redegørelse for det pågældende projekt. Den er færdig i 2012, og der vil det være centralt for regeringen at tage stilling til den konkrete udformning af projektet, og om vi kan finansiere det. Det vil vi komme til at drøfte med de partier, der er en del af infrastrukturaftalen," sagde Corydon og fortsatte:
"Vores udgangspunkt vil være det forsigtighedsprincip, vi har anlagt på vores økonomiske politik som sådan, nemlig at pengene skal findes, før de kan bruges."
Det var Venstres folketingsmedlem Thomas Danielsen, som rejste spørgsmålet over for finansministeren. Men Bjarne Corydon påpegede, at VK-regeringen godt nok havde lovet at bygge vejen, men ikke havde anvist finansiering. I sidste års finanslov fremgår det blot, at de 2½ milliarder kroner til projektet skal finansieres via salg af statslige aktiver. Imidlertid er det aldrig fastlagt, hvilke aktiver der skal sælges.
"Jeg kunne godt tænke mig, at spørgerne ville gå herfra og tænke videre over, hvordan spørgerens eget parti og den tidligere regering egentlig havde tænkt sig at skaffe de pågældende midler, hvis de havde fået ansvaret for det," sagde Corydon.
Indsigt
Kenneth Fredslund Petersen spørger Thomas DanielsenBør Storebæltsbroen være gratis?
Udvalget spørger Thomas DanielsenHar DSB orienteret om udfordringer forbundet med indsættelsen af de nye Talgo togstammer?Besvaret
Nick Zimmermann spørger Thomas DanielsenSkal DSB pålægges en strammere styring af kørselsordninger?
- Forsker anklager rapport om bustiltag for at male et skønmaleri: "Det er noget fusk"
- Dansk Persontransport: Turistbusser er en vigtig del af infrastrukturen. Men Københavns Kommune risikerer at svække dem
- DD kræver handling fra minister om regional buskrise: “Ikke alt kan vente på en ny regering”
- Transportaktører: Vi bruger alt for lidt på at vedligeholde vores veje. Det er dyrt for samfundet
- Transportaktører: Grøn omstilling af transporten kræver afgifter og fokus på kollektiv trafik















