Dam lokker blå blok med nye vejpenge

6. februar 2013 kl. 23.00
Jeg er sikker på, at hvis der er politisk vilje, så kan vi lave en god aftale, der indeholder mange ting, som kan forbedre mobiliteten rundt om i landet.
Henrik Dam Kristensen (S)
Transportminister
600 millioner kroner ekstra til vejinvesteringer. Det har transportministeren tilbudt den borgerlige fløj for at komme til forhandlingsbordet.
”Ministeren har fundet 600 millioner kroner ekstra, der primært skal gå til vejprojekter. Det er ikke et voldsomt beløb, men vi er klar til at forhandle,” siger Kim Christiansen, der er trafikordfører for Dansk Folkeparti.
Konservatives trafikordfører, Mike Legarth, bekræfter beløbets størrelse og gør opmærksom på, at han i den forbindelse har arbejdet for en endnu større vejpakke.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Transport kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Transport
Indsigt
Kenneth Fredslund Petersen spørger Thomas DanielsenBør Storebæltsbroen være gratis?
Udvalget spørger Thomas DanielsenHar DSB orienteret om udfordringer forbundet med indsættelsen af de nye Talgo togstammer?Besvaret
Nick Zimmermann spørger Thomas DanielsenSkal DSB pålægges en strammere styring af kørselsordninger?














