
Sigrid Friis har sikret sig posten som vice-koordinator i Europa-Parlamentets Renew Europe i udvalget for industri, forskning og energi.
Det oplyser hun i en pressemeddelelse.
Energi- og industriudvalget har været meget eftertragtet blandt de danske medlemmer af Europa-Parlamentet, og nu skal Sigrid Friis tage del i at koordinere, lede og fordele arbejdet med både europæisk energiuafhængighed, industripolitik og forskning.
"Vi skal løsrive os fra den kulsorte, russiske olie og gas og i stedet sikre vores egen vedvarende energi. Energipolitik er både et spørgsmål om sikkerhed, om klimapolitik og samtidig et spørgsmål om at sikre Europas konkurrencedygtighed i verden," fortæller Sigrid Friis.
Sigrid Friis skal løse opgaven sammen med den franske kollega Christophe Grudler.
Hun er desuden stedfortræder i udvalget for miljø, folkesundhed og fødevarer og udvalget for borgernes rettigheder og retlige og indre anliggender.
- Dan Jørgensen vil have europæerne til at arbejde hjemme og skrue ned for varmen
- Özlem Cekic: Danske politikeres horisont rækker ikke længere end til benzintanken
- Ny rapport: Vejafgifter kan få trafikken til at falde markant
- Folketinget reducerer antallet af udvalg for at mindske arbejdspres
- Topøkonom advarer mod hurtige ”lappeløsninger” på høje benzinpriser




















