Bliv abonnent
Annonce
Debat

DJ: Postaftalen giver DAO monopol og rammer nu medierne hårdt

Frisættelsen af post i Danmark rammer fag- og specialmedier hårdt, fordi bladene ikke har mulighed for at vælge en anden distributør, da DAO er den eneste på markedet med overenskomst, skriver Allan Boye Thulstrup og Maria Becher Trier.
Frisættelsen af post i Danmark rammer fag- og specialmedier hårdt, fordi bladene ikke har mulighed for at vælge en anden distributør, da DAO er den eneste på markedet med overenskomst, skriver Allan Boye Thulstrup og Maria Becher Trier.Foto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix
24. november 2025 kl. 02.00

Dette indlæg er alene udtryk for skribentens egen holdning. Alle indlæg hos Altinget skal overholde de presseetiske regler.

Da Dao's priser for 2026 landede på redaktører og kommunikationschefers borde for lidt mere end en måned siden, var der mange, der spærrede øjnene op.

Flere medier kan se frem til en pludselig stigning fra 1. januar, og nogle af vores medlemmer fortæller os, at det kommer til at betyde en stigning på over 20 procent på distributionen.

Postaftalen betyder i realiteten, at DAO har monopol og frit kan sætte prisen.

Allan Boye Thulstrup og Maria Becher Trier

DAO er et post- og pakkeleveringsfirma, der fra 2026 overtager omdeling af post fra PostNord.

I midten af oktober sendte DAO sine nye distributionspriser ud til sine kunder – blandt andre fagforeninger, patientforeninger og andre medlemsorganisationer – som nu kan se ind i prisstigninger på mellem ti og tyve procent - nogle oplever endda endnu højere prisstigninger.

Distributionspriser på himmelflugt betyder, at alle specialmedier i disse dage åbner budgetterne og forsøger at skære på alt, hvad der skæres kan. Mange vælger at skære på antallet af udgivelser. Nogle dropper de trykte blade helt.

Frisættelsen af post i Danmark rammer fag- og specialmedier hårdt, fordi bladene ikke har mulighed for at vælge en anden distributør, da DAO er den eneste på markedet med overenskomst.

Læs også

Utilsigtet monopol

Problemet er, at postaftalen i realiteten betyder, at DAO har monopol og frit kan sætte prisen. Der findes store grupper inden for patientforeninger og visse aldersgrupper, hvor det trykte medie netop er deres vej til at få en stemme i samfundet.

Liberaliseringen af posten har medført en utilsigtet markedsfejl.

Allan Boye Thulstrup og Maria Becher Trier

Flere mennesker føler sig i forvejen tabt i den øgede digitalisering, og når en række fag- og specialmedier nu kan blive tvunget til at reducere i antallet af blade eller udelukkende udkomme digitalt, bliver den følelse forstørret.

Normalt ville man ved så store ændringer skabe overgangsordninger for at sikre sig, at hammeren ikke rammer på en gang.

Men nu bliver alle ramt, når nytårsklokkerne bimler, og det ender med, at vi får et fattigere demokrati, fordi vi får færre medier – og især færre af de fag- og specialmedier, som er tættest på borgernes hverdag.

Transportminister Thomas Danielsen (V) havde en klar forventning om, at “konkurrencen vil sikre bedre og billigere pris og service”, som han sagde ved pressemødet, da den politiske aftale om posten blev præsenteret tilbage i 2023.

Men er der kun meget få spillere på et marked – eller måske ligefrem kun en – så er det et monopol, og det ender med at være urimeligt.

Liberaliseringen af posten har medført en utilsigtet markedsfejl, som politikerne må rette op på.

Vi blev lovet, at et frit marked skulle give bedre og billigere service. For fag- og specialmedier betyder ændringen, at markedet kan kollapse, og de mindste stemmer i demokratiet bliver svækket.

Ikke digitale-borgere og specialiserede fagmedier bliver de store tabere. Det var ikke politikernes mening, og derfor bør de også rette op på det.

Læs også

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026