Ekspert frygter billige trafikløsninger
15. maj 2007 kl. 17.45
Der er en tendens til, at staten vælger flere sanktioner og mere kontrol over for trafiksyndere, når løsningerne på trafikuheldene skal findes.
Det mener Peter Christensen, der er afdelingsleder i COWI´s trafikafdeling. Og det skyldes i hvert fald én knitrende grund: Det er billigt. I hvert fald billigere end at anlægge nye og sikrere veje. Eller føre færdselskampagner.
Ret beset er det bilisterne selv, der kommer til at betale regningen i form af et klip i kortet, når de kører for stærkt. Eller, som færdselssikkerhedskommissionen i dens nye handlingsplan anbefaler, når man kører uden sele eller hjelm på motorcykel.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Transport kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Transport
- Her holder politikerne og fagbosserne taler 1. maj
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Vagthund kritiserer statslig superfond: Gør ikke nok for at fremme dansk erhvervsliv og grøn omstilling
- SF i EU: CO2-kvoter sikrer, at forureneren betaler
- Forsker anklager rapport om bustiltag for at male et skønmaleri: "Det er noget fusk"


















