Enhedslisten vil have metro til københavnske hospitaler inden 2040: “Det er simpelthen ikke realistisk”

29. februar 2024 kl. 04.00
Københavns Kommune bør vedtage en målsætning om at lave nye metroforbindelser til samtlige af hovedstadens hospitaler inden 2040.
Der er nemlig brug for at sikre bedre metroforbindelser for københavnere i de byområder, der allerede eksisterer, frem for at prioritere metroforbindelser i nye byområder.
Sådan lyder det i et nyt forslag, som Enhedslisten har stillet til borgerrepræsentationen i Københavns Kommune.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Transport kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Transport
Indsigt
Lars-Christian Brask63 årI dag
Folketingsmedlem (LA), 4. næstformand, Folketingets Præsidium, næstformand for Udenrigspolitisk Nævn og formand for Nordisk Råd
Maja Bilde86 år26. maj
Fhv. aktivitetsleder, Røde Kors, fhv. postmester, Gentofte
Ole B. Jensen61 år26. maj
Professor, Institut for Arkitektur og Medieteknologi, Aalborg Universitet
Kenneth Fredslund Petersen spørger Thomas DanielsenBør Storebæltsbroen være gratis?
Udvalget spørger Thomas DanielsenHar DSB orienteret om udfordringer forbundet med indsættelsen af de nye Talgo togstammer?Besvaret
Nick Zimmermann spørger Thomas DanielsenSkal DSB pålægges en strammere styring af kørselsordninger?













