Flertal øremærker tilladelser til grønne taxaer

11. januar 2019 kl. 10.30
Taxier kører ofte der, hvor der bor mange mennesker, som kan blive generet af luftforureningen. Det er derfor naturligt, at taxierhvervet går foran i bestræbelserne for et grønnere Danmark.
Ole Birk Olesen (LA)
Transport-, bygnings- og boligminister
Vognmænd, der ønsker at rulle el- eller brinttaxier ud på vejene, får nu en hjælpende hånd fra Christiansborg.
Her har et politisk flertal fredag besluttet at øremærke 300 taxitilladelser til grønne taxaer over de næste to år.
Tiltaget er en del af regeringens klima- og luftudspil, og det glæder transport-, bygnings- og boligminister Ole Birk Olesen (LA), at det nu er faldet på plads.
Læs Altinget
Du får politiske nyheder om Transport fra Danmarks største politiske redaktion - og adgang til den mest levende debat.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Transport
Indsigt
Kenneth Fredslund Petersen spørger Thomas DanielsenBør Storebæltsbroen være gratis?
Udvalget spørger Thomas DanielsenHar DSB orienteret om udfordringer forbundet med indsættelsen af de nye Talgo togstammer?Besvaret
Nick Zimmermann spørger Thomas DanielsenSkal DSB pålægges en strammere styring af kørselsordninger?
- DF lokker med billig benzin for at få støtte til borgerforslag. Ekspert kalder det ”mild form for bestikkelse”
- Her holder politikerne tale grundlovsdag 2026
- Ny temadebat: Er Danmarks transportinfrastruktur klar til krise?
- JP/Politikens Hus indstifter ny demokratipris
- Jens Kampmann i Ministertid: Ministre skal ikke blande sig i enkeltsager












