Gulplade-regler i udvalg

Erhvervet efterlyser klare regler, men hver gang vi forsøger at komme dem i møde, så er der nogle, som forsøger at gradbøje dem. Nu sender vi sagen i et hurtigt arbejdende udvalg, så den bliver ordentligt belyst.
Peter Høyer
Særlig rådgiver for skatteminister Kristian Jensen
"Der køres helt op til grænsen, og nogle gange over, når vi diskuterer regler om gulplade-biler med erhvervslivet. Der er nu så mange indlæg og synspunkter, at ministeren har sagt nej til at nøjes med workshop med erhvervene, så vi sender sagen i udvalg," forklarer rådgiver Peter Høyer fra Skatteministeriet.
Skatteminister Kristian Jensen (V) har gentagne gange afvist at gøre noget ved reglerne, men de gentagne henvendelser om og kritikken af reglerne har altså fået ham til at aflyse den planlagte workshop på fredag.
Håndværksrådet hilser den beslutning velkommen, og rådet er blandt de organisationer, der gentagne gange har påpeget, at reglerne om brug af erhvervsbiler på gule plader er en ren jungle.
"I dagens Danmark har vi mangel på arbejdskraft. Derfor lyder det som en dårlig vittighed, når moms og skattereglerne tvinger medarbejderne til at bruge ekstra timer på transport i stedet for på arbejde," udtaler økonom i Håndværksrådet Mads Engberg i rådets seneste nyhedsbrev.
Indsigt
Ditte Lilholm40 årI dag
Fhv. pressechef, Færdselsstyrelsen
Ole Thybo Thomsen64 årI dag
Professor, University of Bristol, adjung. professor, Institut for Mekanik og Produktion, Aalborg Universitet, fhv. formand, Det Fri Forskningsråd
Peter Bruun Sejersen81 år28. maj
Fhv. bestyrelsesformand, Jernbaneklagenævnet, fhv. dommer, Østre Landsret
Kenneth Fredslund Petersen spørger Thomas DanielsenBør Storebæltsbroen være gratis?
Udvalget spørger Thomas DanielsenHar DSB orienteret om udfordringer forbundet med indsættelsen af de nye Talgo togstammer?Besvaret
Nick Zimmermann spørger Thomas DanielsenSkal DSB pålægges en strammere styring af kørselsordninger?
- DF lokker med billig benzin for at få støtte til borgerforslag. Ekspert kalder det ”mild form for bestikkelse”
- Her holder politikerne tale grundlovsdag 2026
- JP/Politikens Hus indstifter ny demokratipris
- Ny temadebat: Er Danmarks transportinfrastruktur klar til krise?
- Jens Kampmann i Ministertid: Ministre skal ikke blande sig i enkeltsager










