Ingeniørforeningen uddeler hver år Agnes og Betzy-prisen til en person, der er med til at fremme ligestilling og synliggørelse af kvinder inden for ingeniørfaget.
Årets modtager er Eva Rindom, der til dagligt er administrerende direktør i Atkins Danmark A/S og dermed leder 400 medarbejdere med speciale i rådgivning om baner, veje, broer og anlæg. Det skriver IDA i en pressemeddelelse.
Hun er uddannet civilingeniør med ph.d. fra DTU og har tidligere arbejdet mange år hos DSB, inden hun kom til Atkins. På topposten her troner hun som branchens eneste kvindelige administrerende direktør.
Det er en af årsagerne til, at hun er udset til prisen og de 25.000 kroner, der følger med i et rejselegat.
"Eva Rindoms historie fra ingeniør til administrerende direktør er en inspirationskilde for andre kvinder i ingeniørverdenen og et bevis på, at det ikke handler om køn, men om kundskaber og evnen til at bruge dem i forskellige roller", lød indstillingen af Eva Rindom, der er den ottende modtager af Agnes og Betzy-prisen.
Indsigt
Kenneth Fredslund Petersen spørger Thomas DanielsenBør Storebæltsbroen være gratis?
Udvalget spørger Thomas DanielsenHar DSB orienteret om udfordringer forbundet med indsættelsen af de nye Talgo togstammer?Besvaret
Nick Zimmermann spørger Thomas DanielsenSkal DSB pålægges en strammere styring af kørselsordninger?
















