Bliv abonnent
Annonce

Luftkaptajn skal klinke skårene hos DSB

Flemming Jensen overtager direktørposten i DSB 1. januar 2015.<br>
Flemming Jensen overtager direktørposten i DSB 1. januar 2015.
Foto: PR-foto
30. oktober 2014 kl. 04.00

Jeg synes, der er lidt svigermors drøm over ham. Han er meget jordnær og lyttende og uden de store armbevægelser. Der er ikke så meget "her kommer jeg", som der var med Jesper Lok.

De fleste kender nok bedst Flemming Jensen fra en mørk aften i november 2012.

SAS var dengang på fallittens rand, og som koncerndriftsdirektør ledte Flemming Jensen sammen med bestyrelsesformand Rickard Gustafson de hårde forhandlinger med selskabets medarbejdere. Det var derfor også ham, der igen og igen dukkede op på TV-skærmen ude fra Kastrup Lufthavn for at berette, at man endnu ikke var blevet enige med medarbejderne om den massive spareplan, som ledelsen lagde op til.

Særligt kampen med kabinepersonalet var hård, og det endte med, at medarbejderne måtte acceptere en stor nedgang i løn og pension. Så SAS overlevede.

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026