Massiv modstand mod forslag om el-taxaer

12. maj 2011 kl. 20.00
Det er urealistisk og vil skade taxabranchen i de store byer, når Radikale foreslår, at brugte taxaer fremover skal udskiftes med el- og hybridbiler. Sådan lyder meldingen fra alle partier i Folketinget på nær Enhedslisten.Der er et meget begrænset udbud af elbiler, og de, der findes i dag, hører til de absolut mindste biler, som ikke opfylder behovet for taxakørsel.
Hans Christian Schmidt (V)
Transportminister
Radikale vil med beslutningsforslaget, som var til førstebehandling i går torsdag, pålægge taxabranchen i de tre største byer kun at indkøbe el- og hybridbiler, hvor udledningen af CO2 maksimalt må være 90 gram pr. kilometer.
Taxabranchen er nemlig det helt rigtige sted at begynde, mener Radikales trafikordfører, Johs. Poulsen.
"Det er jo en branche, hvor man har en meget stor udskiftning af biler, og derfor kan vi hurtigt komme i gang med at indføre ny teknologi," sagde han og påpegede efterfølgende, at taxaselskaberne normalt sælger de brugte biler til private forbrugere.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Transport kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Transport
- Dan Jørgensen vil have europæerne til at arbejde hjemme og skrue ned for varmen
- Özlem Cekic: Danske politikeres horisont rækker ikke længere end til benzintanken
- Topøkonom advarer mod hurtige ”lappeløsninger” på høje benzinpriser
- Folketinget reducerer antallet af udvalg for at mindske arbejdspres
- Concito: Her er fem transportforslag til den kommende regering


















