På den internationale kongres om intelligente transportsystemer, ITS World Congress, blev projektleder Svend Tøfting hædret med en ærespris. Det skriver Region Nordjylland i en pressemeddelelse.
Ud over at trække Verdenskongressen til København i år har Svend Tøfting tidligere medvirket til at få kongressen til Aalborg i 2007, ligesom han generelt har sat Danmark på verdenskortet inden for udvikling af de såkaldte intelligente transportsystemer. Begrebet dækker over teknologier og services, der kan sikre en mere effektiv trafikafvikling og øget trafiksikkerhed.
"Jeg er meget stolt over anerkendelsen, og ikke mindst er jeg glad for, at jeg gennem årene hos både Region Nordjylland og Nordjyllands Amt har haft mulighed for at udvikle intelligente transportsystemer på globalt plan med et solidt regionalt afsæt. Vi har i Nordjylland arbejdet så målrettet med mobilitetsområdet, at resten af landet nu kommer på besøg for at blive inspireret. Det viser lidt om, at vi er på rette vej," siger Svend Tøfting.
Indsigt
Kenneth Fredslund Petersen spørger Thomas DanielsenBør Storebæltsbroen være gratis?
Udvalget spørger Thomas DanielsenHar DSB orienteret om udfordringer forbundet med indsættelsen af de nye Talgo togstammer?Besvaret
Nick Zimmermann spørger Thomas DanielsenSkal DSB pålægges en strammere styring af kørselsordninger?
- DF lokker med billig benzin for at få støtte til borgerforslag. Ekspert kalder det ”mild form for bestikkelse”
- Ny temadebat: Er Danmarks transportinfrastruktur klar til krise?
- Jens Kampmann i Ministertid: Ministre skal ikke blande sig i enkeltsager
- Her holder politikerne tale grundlovsdag 2026
- Dansk Luftfart og Metal Luftfart: Alle er klar til grønt flybrændstof. Undtagen politikerne


















