Nordjysk rejseselskab skifter direktør
13. december 2016 kl. 09.29
Det blev til 31 år i spidsen for Nilles Rejser A/S for Lars Brock, der nu skal overlade det overordnede ansvar for det nordjyske rejseselskab til Miriam Bisgaard Christiansen, skriver firmaet i en pressemeddelelse. Hun har gennem de sidste to år været produktansvarlig i rejseselskabet.
I forbindelse med generationsskiftet overtager Aller Media fuldt ejerskab over Nilles Rejser A/S, mens Lars Brock forsætter som ejer af Nilles Busser A/S, som i dag er den primære buspartner hos Nilles Rejser A/S. Under hans ledelse er Nilles Rejser A/S gået fra 14 rejsemål til i dag at have 150 rejsemål.
Læs Altinget
Du får politiske nyheder om Transport fra Danmarks største politiske redaktion - og adgang til den mest levende debat.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Transport
Indsigt
Ditte Lilholm40 årI dag
Fhv. pressechef, Færdselsstyrelsen
Ole Thybo Thomsen64 årI dag
Professor, University of Bristol, adjung. professor, Institut for Mekanik og Produktion, Aalborg Universitet, fhv. formand, Det Fri Forskningsråd
Peter Bruun Sejersen81 år28. maj
Fhv. bestyrelsesformand, Jernbaneklagenævnet, fhv. dommer, Østre Landsret
Kenneth Fredslund Petersen spørger Thomas DanielsenBør Storebæltsbroen være gratis?
Udvalget spørger Thomas DanielsenHar DSB orienteret om udfordringer forbundet med indsættelsen af de nye Talgo togstammer?Besvaret
Nick Zimmermann spørger Thomas DanielsenSkal DSB pålægges en strammere styring af kørselsordninger?
- DF lokker med billig benzin for at få støtte til borgerforslag. Ekspert kalder det ”mild form for bestikkelse”
- Her holder politikerne tale grundlovsdag 2026
- JP/Politikens Hus indstifter ny demokratipris
- Ny temadebat: Er Danmarks transportinfrastruktur klar til krise?
- Jens Kampmann i Ministertid: Ministre skal ikke blande sig i enkeltsager










