Ny minister fik ilddåb om brandslukning

1. december 2016 kl. 17.03
Berlingske har i den seneste uge udrullet en sag om fyringer i Havarikommissionen, som er en uafhængig myndighed under Transport- og Bygningsministeriet, der undersøger ulykker inden for luftfart og togdrift.
I forlængelse af den sag, spurgte Ramus Prehn (S) den nye transportminister, Ole Birk Olesen (LA), om hans vurdering af sagen – og om ministerens vurdering af, at der angiveligt er fjernet anbefalinger fra Havarikommissionen.
Ole Birk Olesen henholdt sig til, at der har været uafhængige undersøgelser af Havarikommissionen, som han tillægger større vægt end den udlægning, Berlingske har givet sagen, som baserer sig på ansættelsesretlige sager ved domstolene.
Læs Altinget
Du får politiske nyheder om Transport fra Danmarks største politiske redaktion - og adgang til den mest levende debat.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Transport
Indsigt
Kenneth Fredslund Petersen spørger Thomas DanielsenBør Storebæltsbroen være gratis?
Udvalget spørger Thomas DanielsenHar DSB orienteret om udfordringer forbundet med indsættelsen af de nye Talgo togstammer?Besvaret
Nick Zimmermann spørger Thomas DanielsenSkal DSB pålægges en strammere styring af kørselsordninger?
- DF lokker med billig benzin for at få støtte til borgerforslag. Ekspert kalder det ”mild form for bestikkelse”
- Her holder politikerne tale grundlovsdag 2026
- Ny temadebat: Er Danmarks transportinfrastruktur klar til krise?
- Jens Kampmann i Ministertid: Ministre skal ikke blande sig i enkeltsager
- Dansk Luftfart og Metal Luftfart: Alle er klar til grønt flybrændstof. Undtagen politikerne













