Banedanmark har ansat ny økonomidirektør.
Det skriver styrelsen i en pressemeddelelse.
Valget er faldet på 42-årige cand.oecon. Anne Hougaard Olesen. Hun kommer fra en stilling som vicedirektør for økonomi samme sted og har de seneste fem år stået i spidsen for en omfattende transformation af Banedanmarks økonomistyring.
Banedanmark er i fuld gang med at digitalisere og transformere den danske jernbane, mens der kører tog på den. Det stiller høje krav til både økonomi, it, indkøb og planlægning, som Anne Hougaard Olesen nu bliver direktør for.
Opgaverne i spænder fra økonomistyring, samfundsøkonomiske analyser og beslutningsoplæg over leverandørstyring, udbud, digitalisering, jura og indkøb.
Som direktør for Økonomi & Planlægning får Anne Hougaard Olesen ansvaret for 270 medarbejdere og bliver del af Banedanmarks direktion.
Artiklen var skrevet af
Omtalte personer
- Dan Jørgensen vil have europæerne til at arbejde hjemme og skrue ned for varmen
- Özlem Cekic: Danske politikeres horisont rækker ikke længere end til benzintanken
- Topøkonom advarer mod hurtige ”lappeløsninger” på høje benzinpriser
- Folketinget reducerer antallet af udvalg for at mindske arbejdspres
- Ny rapport: Vejafgifter kan få trafikken til at falde markant




















