Klima- og energiminister Rasmus Helveg Petersen (R) har udpeget Peter Birch Sørensen, tidligere formand for Produktivitetskommissionen og formand for De Økonomiske Råd, til formand for Klimarådet.
Rådet skal komme med anbefalinger til regeringen om, hvordan man skal sikre omstillingen til et samfund med meget lave udledninger på den bedste og billigste måde.
"Jeg er derfor rigtig glad for, at vi i dag kan præsentere den formand, som kommer til at stå i spidsen for dette vigtige arbejde. En formand, som om nogen har indblik i, hvordan man tænker omkostningseffektivitet ind i klimapolitikken, så omstilling, vækst og beskæftigelse kan gå hånd i hånd," siger klimaminister Rasmus Helveg Petersen i en pressemeddelelse.
Peter Birch Sørensen er økonomiprofessor ved Københavns Universitet. Han uddannet cand.polit. og underviser blandt andet i miljø-, ressource- og klimaøkonomi. Han var formand for Produktivitetskommissionen 2012-2014, er tidligere formand for De Økonomiske Råd samt tidligere cheføkonom ved Danmarks Nationalbank.
De øvrige medlemmer af Klimarådet skal nu udpeges. Det vil være formanden og sekretariatschefen, der i samarbejde tilrettelægger Klimarådets fremtidige arbejdsplan, skriver Klimaministeriet i en pressemeddelelse.
Klimarådet starter sit arbejde 1. januar 2015.
- Dan Jørgensen vil have europæerne til at arbejde hjemme og skrue ned for varmen
- Özlem Cekic: Danske politikeres horisont rækker ikke længere end til benzintanken
- Topøkonom advarer mod hurtige ”lappeløsninger” på høje benzinpriser
- Folketinget reducerer antallet af udvalg for at mindske arbejdspres
- Concito: Her er fem transportforslag til den kommende regering




















