Klima- og energiminister Rasmus Helveg Petersen (R) har udpeget Peter Birch Sørensen, tidligere formand for Produktivitetskommissionen og formand for De Økonomiske Råd, til formand for Klimarådet.
Rådet skal komme med anbefalinger til regeringen om, hvordan man skal sikre omstillingen til et samfund med meget lave udledninger på den bedste og billigste måde.
"Jeg er derfor rigtig glad for, at vi i dag kan præsentere den formand, som kommer til at stå i spidsen for dette vigtige arbejde. En formand, som om nogen har indblik i, hvordan man tænker omkostningseffektivitet ind i klimapolitikken, så omstilling, vækst og beskæftigelse kan gå hånd i hånd," siger klimaminister Rasmus Helveg Petersen i en pressemeddelelse.
Peter Birch Sørensen er økonomiprofessor ved Københavns Universitet. Han uddannet cand.polit. og underviser blandt andet i miljø-, ressource- og klimaøkonomi. Han var formand for Produktivitetskommissionen 2012-2014, er tidligere formand for De Økonomiske Råd samt tidligere cheføkonom ved Danmarks Nationalbank.
De øvrige medlemmer af Klimarådet skal nu udpeges. Det vil være formanden og sekretariatschefen, der i samarbejde tilrettelægger Klimarådets fremtidige arbejdsplan, skriver Klimaministeriet i en pressemeddelelse.
Klimarådet starter sit arbejde 1. januar 2015.
Indsigt
Ditte Lilholm40 årI dag
Fhv. pressechef, Færdselsstyrelsen
Ole Thybo Thomsen64 årI dag
Professor, University of Bristol, adjung. professor, Institut for Mekanik og Produktion, Aalborg Universitet, fhv. formand, Det Fri Forskningsråd
Peter Bruun Sejersen81 år28. maj
Fhv. bestyrelsesformand, Jernbaneklagenævnet, fhv. dommer, Østre Landsret
Kenneth Fredslund Petersen spørger Thomas DanielsenBør Storebæltsbroen være gratis?
Udvalget spørger Thomas DanielsenHar DSB orienteret om udfordringer forbundet med indsættelsen af de nye Talgo togstammer?Besvaret
Nick Zimmermann spørger Thomas DanielsenSkal DSB pålægges en strammere styring af kørselsordninger?
- DF lokker med billig benzin for at få støtte til borgerforslag. Ekspert kalder det ”mild form for bestikkelse”
- Her holder politikerne tale grundlovsdag 2026
- JP/Politikens Hus indstifter ny demokratipris
- Ny temadebat: Er Danmarks transportinfrastruktur klar til krise?
- Jens Kampmann i Ministertid: Ministre skal ikke blande sig i enkeltsager











