
Jens-Peter Saul skal efter næsten 14 år ikke længere være koncernchef i Rambøll. Bestyrelsen for ingeniørvirksomheden har besluttet, at tiden er kommet til at sige farvel til den øverste direktør.
Det oplyser Rambøll i en pressemeddelse.
"Da vi nu nærmer os den næste strategiperiode, er vi blevet enige om, at det er tid til at give stafetten videre til en ny koncernchef, der både kan udvikle og eksekvere strategien i de kommende år. Det er derfor et velovervejet ledelsesskifte," siger bestyrelsesformand Claus V. Hemmingsen.
Jens-Peter Saul tiltrådte som administerende direktør for Rambøll i 2012. Siden har han stået i spidsen for virksomhedens udvikling fra en stor nordisk ingeniørvirksomhed til en af Europas største arkitektur-, ingeniør- og rådgivningsvirksomheder.
"At være koncernchef for en stor organisation i næsten fjorten år er lang tid, og jeg er stolt, når jeg ser tilbage på, hvad vi har opnået," siger Jens-Peter Saul.
Han blev i oktober udråbt af Times Magazine som en af verdens 100 mest indflydelsesrige ledere inden for grøn omstilling.
Jens-Peter Saul fortsætter i sin nuværende stilling, indtil man har fundet hans afløser.
Rambølls bestyrelse har igangsat arbejdet med at finde en ny koncernchef og forventer at sætte navn på den nye administerende direktør i løbet af de kommende måneder.
Omtalte personer
Indsigt
Ditte Lilholm40 årI dag
Fhv. pressechef, Færdselsstyrelsen
Ole Thybo Thomsen64 årI dag
Professor, University of Bristol, adjung. professor, Institut for Mekanik og Produktion, Aalborg Universitet, fhv. formand, Det Fri Forskningsråd
Peter Bruun Sejersen81 år28. maj
Fhv. bestyrelsesformand, Jernbaneklagenævnet, fhv. dommer, Østre Landsret
Kenneth Fredslund Petersen spørger Thomas DanielsenBør Storebæltsbroen være gratis?
Udvalget spørger Thomas DanielsenHar DSB orienteret om udfordringer forbundet med indsættelsen af de nye Talgo togstammer?Besvaret
Nick Zimmermann spørger Thomas DanielsenSkal DSB pålægges en strammere styring af kørselsordninger?
- DF lokker med billig benzin for at få støtte til borgerforslag. Ekspert kalder det ”mild form for bestikkelse”
- Her holder politikerne tale grundlovsdag 2026
- JP/Politikens Hus indstifter ny demokratipris
- Ny temadebat: Er Danmarks transportinfrastruktur klar til krise?
- Jens Kampmann i Ministertid: Ministre skal ikke blande sig i enkeltsager












