Reaktioner fra aktører: Klimaplan er både for lidt, fornuftigt og for meget

Ikke overraskende har modtagelsen af regeringens klima- og luftudspil delt sig mellem dem, der kalder det for balanceret og realistisk på den ene side, og dem, der mener, at det er for lidt og for uambitiøst på den anden side.
En af de mere overraskende pressemeddelelser med reaktioner på regeringens udspil står Det Økologisk Råd og Dansk Taxi Råd for. De to organisationer går nemlig fælles i brechen for den grønne omstilling af taxibranchen.
Trine Wollenberg, direktør i Dansk Taxi Råd
I taxibranchen er vi parate til at give vores bidrag til at nedbringe transportsektorens CO2-belastning. Men hvis man rent politisk vil sætte strøm til taxibranchen på den korte bane, så er det fuldkommen afgørende, at man følger Klimarådets anbefalinger om at afsætte midler til nogle økonomiske incitamentsstrukturer, så det ikke koster på bundlinjen at træffe det grønne valg. Derfor er tilskud målrettet taxibranchen nødvendige, ellers hænger taxiøkonomien ikke sammen.
Indsigt
Kenneth Fredslund Petersen spørger Thomas DanielsenBør Storebæltsbroen være gratis?
Udvalget spørger Thomas DanielsenHar DSB orienteret om udfordringer forbundet med indsættelsen af de nye Talgo togstammer?Besvaret
Nick Zimmermann spørger Thomas DanielsenSkal DSB pålægges en strammere styring af kørselsordninger?
- Forsker anklager rapport om bustiltag for at male et skønmaleri: "Det er noget fusk"
- Dansk Persontransport: Turistbusser er en vigtig del af infrastrukturen. Men Københavns Kommune risikerer at svække dem
- Transportaktører: Vi bruger alt for lidt på at vedligeholde vores veje. Det er dyrt for samfundet
- DD kræver handling fra minister om regional buskrise: “Ikke alt kan vente på en ny regering”















