Bliv abonnent
Annonce

Rosbo stopper som trafik-direktør

Anders Rosbo har været direktør siden 2007.
Anders Rosbo har været direktør siden 2007.Foto: sikkertrafik.dk
2. maj 2013 kl. 17.32

Kontrakten udløber, og Anders Rosbo har opfyldt den fint. Og så er der ikke noget underligt i, at der nu kommer en ny direktør.

Mogens Kjærgaard Møller
Konstitueret formand for Rådet for Sikker Trafik

Anders Rosbo stopper som direktør i Rådet for Sikker Trafik. 

Direktøren, der har siddet på posten siden 2007, kom i offenlighedens søgelys i november sidste år, da det viste sig, at han havde fået store lønstigninger, uden at Justitsministeriet og rådets forretningsudvalg var orienteret. Som manden med ansvaret for miseren måtte Tom Behnke dengang trække sig, mens Anders Rosbo blev på posten.

I kølvandet erklærede han sig klar til at genforhandle sine lønforhold. Men på mødet blandt rådets medlemmer 22. april blev det meddelt, at Anders Rosbo ikke får forlænget sin kontrakt. Og det er der en god forklaring på, siger han selv og afviser, at lønsagen har haft indflydelse:

Annonce
Annonce

Indsigt

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026