Schmidts tog-plan kører af sporet

"Det er varm luft, og ministeren ved godt, at det ikke kan lade sig gøre," lyder meldingen fra Radikales trafikordfører, Johs. Poulsen.
Transportministeren mener, at konkurrence på sporet vil skabe bedre service og billigere billetter til gavn for passagererne. Til Jyllands-Posten udtalte han, at konkurrencen kan være en realitet allerede i begyndelsen af 2012.
Imidlertid har regeringen indgået forlig med Radikale og Dansk Folkeparti om DSB. Forligspartierne er blevet enige om vilkårene for DSB's kontrakt, som løber frem til 2014, og heri indgår konkurrence på fjerntrafikken ikke. Skal ministerens planer føres ud i livet i 2012, skal forligspartierne blive enige, og det sker næppe. I hvert fald fik ministeren ikke overbevist ordførerne på et møde i forligskredsen tirsdag.
- Dan Jørgensen vil have europæerne til at arbejde hjemme og skrue ned for varmen
- Özlem Cekic: Danske politikeres horisont rækker ikke længere end til benzintanken
- Topøkonom advarer mod hurtige ”lappeløsninger” på høje benzinpriser
- Folketinget reducerer antallet af udvalg for at mindske arbejdspres
- Concito: Her er fem transportforslag til den kommende regering


















