Schmidts udbuds-tog ruller videre

Der var stor interesse fra alle de fremmødte jernbaneoperatører, der onsdag deltog i et dialogmøde i Trafikstyrelsen om konkurrence på strækningen mellem København og Aalborg:Det er generelt ikke særlig fornuftigt at konkurrere på den måde, ministeren ønsker, på sådan en strækning. Man kan sagtens skabe konkurrence, men så skal det gøres sådan, som dengang med Arriva, hvor staten satte en køreplan i udbud.
Harry Lahrmann
Trafikforsker, Aalborg Universitet
"Det var et rigtigt positivt møde. Jeg fremlagde regeringens tanker om projektet, og alle de operatører, der var mødt op, synes, at det så rigtigt fornuftigt ud og var meget interesserede i projektet," siger Hans Christian Schmidt umiddelbart efter mødet.
Transportministeren understregede, at det er helt afgørende for, om konkurrencen på den attraktive strækning overhovedet bliver en realitet, at det bliver til gavn for passagererne.
"Jernbaneoperatørerne har heldigvis forskellige tilgange til, hvordan de vil gribe opgaven an, men jeg fortalte dem op til flere gange, at hvis passagererne ikke oplever forbedringer på den ene eller anden måde, så bliver det ikke til noget," siger Hans Christian Schmidt.
- Dan Jørgensen vil have europæerne til at arbejde hjemme og skrue ned for varmen
- Özlem Cekic: Danske politikeres horisont rækker ikke længere end til benzintanken
- Topøkonom advarer mod hurtige ”lappeløsninger” på høje benzinpriser
- Folketinget reducerer antallet af udvalg for at mindske arbejdspres
- Concito: Her er fem transportforslag til den kommende regering


















